Networking

5 rzeczy, które robi na konferencji networker o doskonałych manierach

Bardzo lubię konferencje… Ostatnio coraz częściej mam przywilej przyjścia na gotowe jako prelegentka, ale wcześniej pracowałam w różnych instytucjach organizujących konferencje i z dumą mogę powiedzieć, że przeszłam praktycznie przez każdy szczebel zaczynając od składania identyfikatorów i rezerwacji biletów lotniczych dla uczestników aż po obsługę protokolarną wysokich rangą urzędników. Była to w sumie fantastyczna praca, bo nawet na etapie bycia dziewczyną od identyfikatorów i prowadzenia listy obecności poznałam wielu fantastycznych ludzi, w tym tych o których na co dzień czytałam w gazetach i którzy nigdy nie sięgnęli po dzban z uderzającą do głowy wodą sodową i okazali się równie otwarci i uprzejmi w stosunku do asystentki z Polski jak i do prezesów dużych korporacji czy byłych premierów. Czasami zdarzały się też sytuacje z piekła rodem, często za sprawą osób, które mimo pewnej, choć nie rzucającej na kolana, kariery nadal miały zerową wiedzą na temat etykiety profesjonalnej i bagaż kompleksów oraz niespełnienia. Każde doświadczenie uważam za bardzo cenne, bo dziś mam o czym pisać książki i blogowe posty!

Bez dwóch zdań regularny udział w wartościowych merytorycznie konferencjach jest niezwykle ważny w rozwoju każdej kariery, a kto na nich nie bywa dużo traci zarówno w kwestii nowinek branżowych jak i ciekawych kontaktów biznesowych. Przez lata pracy i udziału w różnych konferencjach naoglądałam się różnych obrazków i poniżej przedstawiam listę 5 rzeczy, które robi na konferencji networker o doskonałych manierach:

  1. Uśmiecha się

Uśmiech, pewna siebie i otwarta postawa, kontakt wzrokowy to podstawowe zachowania decydujące o pierwszym wrażeniu a także prosty komunikat, że kontaktem z drugim człowiekiem jesteśmy w ogóle zainteresowani.

  1. Stara się pomóc

Jedna z kluczowych rad specjalisty od networkingu strategicznego Keitha Ferrazziego to: zostań jednostką do zadań specjalnych lub czymś w rodzaju centrum informacyjnego, wtedy masz pewność, że poznasz znacznie więcej ludzi niż jako anonimowy uczestnik.

  1. Przemawia

Nie znam lepszego sposobu na wyróżnienie się z tłumu… Oczywiście mowa o błyskotliwym i odkrywczym wystąpieniu z nowoczesną prezentacją.

  1. Dobrze wygląda

Zadbany wygląd i strój obok komunikacji niewerbalnej kluczowo wpływają na pierwsze wrażenie oraz na poczucie pewności siebie, bo jeśli jest się jedyną osobą w jeansach w gronie elegancko ubranych ludzi to skok kortyzolu jest niemal gwarantowany.

  1. Nawiązuje kontakty

Kiedy poznawać ciekawych ludzi z branży jeśli nie na konferencjach i szkoleniach? Jednak czasem inni biorą to zbyt dosłownie. Kiedyś będąc na konferencji w Brukseli pewien pan przy windzie zapytał mnie o drogę do sali konferencyjnej, akurat wiedziałam i mu pomogłam a on na odchodne dał mi swoją wizytówkę, choć dialog między nami można mniej więcej tak streścić:

– Przepraszam, gdzie jest sala numer 12?

– Prosto i na końcu korytarza na prawo.

Wymiana wizytówek to ważny moment, jest dowodem szacunku i zaufania a rozdawanie ich każdemu na około jest faux pas.

Polecam również bycie uważnym w aspekcie „syndromu papużki nierozłączki”, czym określam przyjście na konferencję z kolegą lub koleżanką, ewentualnie grupą znajomych i nieodstępowanie się na krok. Warto zapraszać innych do naszej grupy.

Na tym kończę i zbieram się na lotnisko, bo jutro w Warszawie prowadzę szkolenie. W weekend mam nadzieję, że wreszcie uda mi się wybrać na film Jackie, który od dawna planuję obejrzeć…

Moc pozdrowień!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *