Protokół dyplomatyczny

Język angielski w dyplomacji multilateralnej

Zanim przejdziemy do tego jaką rolę pełni język angielski w dyplomacji multilateralnej słowo wyjaśnienia czym jest język dyplomatyczny. To dość enigmatyczne określenie oznacza język powszechnie używany w stosunkach dyplomatycznych. W dziejach dyplomacji było kilka takich języków. Najpierw była nim łacina w okresie średniowiecza, potem język hiszpański. W wieku XVII coraz większą rolę zaczyna odgrywać język francuski. Punkt kulminacyjny popularności tego języka ma miejsce podczas Kongresu Wiedeńskiego (1815 r.), który przeprowadzony został po francusku. Rzecz niesłychana wcześniej miała miejsce przy podpisywaniu traktatu wersalskiego, ponieważ sporządzono go w języku francuskim i angielskim. Na forum ONZ mamy do czynienia z pięcioma językami oficjalnymi i roboczymi. Są to: arabski, chiński, angielski, francuski, rosyjski i hiszpański.
W teorii pozycja języka francuskiego jest w dyplomacji multilateralnej nadal bardzo silna, ale śmiem twierdzić w dużej mierze ze względów prestiżowych, zaś językiem roboczym ważnych konferencji i rozmów kuluarowych jest głównie język angielski. Generalnie rzecz ujmując angielski jest językiem „przetrwania” w pracy lub kontaktach z jakąkolwiek organizacją międzynarodową.

Trochę statystyki

Język angielski jest językiem urzędowym dla 35 krajów i tu duża ciekawostka: w USA, Australii i Wielkiej Brytanii angielski nie jest prawnie zarejestrowanym językiem urzędowym, choć na co dzień obywatele tych krajów właśnie nim się posługują. Nie zmienia to faktu, że angielski jest językiem ojczystym dla 527 mln ludzi i to stawia go na trzeciej pozycji pod mandaryńskim i hindi/urdu [1]. Dwa ostatnie języki tj. hindi i urdu w statystyce znalazły się w jednej grupie gdyż są niemal identyczne pod względem struktury gramatycznej i podstawowego słownictwa; różnice występują w leksyce [2].
Przypisy:
[1] http://swiat.newsweek.pl/najpopularniejsze-jezyki-swiata-ktorego-jezyka-warto-sie-uczyc,artykuly,362071,1.html

[2] Op. cit.

Podziel się Share on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

2 komentarzy do “Język angielski w dyplomacji multilateralnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *