Etykieta w biznesie · Protokół dyplomatyczny · Savoir-vivre

Premiera mojej pierwszej książki!

Podobno znacznie przyjemniej jest wchodzić na górę niż na niej stać. Ja pracowałam nad książką w sumie półtora roku i moment, kiedy mogłam powiedzieć „skończone” był wspaniały! Na pomysł napisania książki wpadłam, gdy całkowicie postanowiłam zmienić swoje życie zawodowe i działać pod własnym szyldem i nazwiskiem. Podobno niektóre kobiety decydując się na wielkie zmiany diametralnie zmieniają fryzurę, ja zaś postanowiłam napisać książkę. Chciałam w niej wrócić do tematów, na których się znam, wreszcie wykorzystać do czegoś doktorat i temat, którym zajmowałam się kilka lat a także odświeżyć swoje umiejętności dziennikarskie a akurat w wywiadzie czuję się doskonale. I tak krok po kroku rodził się pomysł na „Dyplomację od postaw w opowieściach ekspertów”… Piszę o tym czym jest dyplomacja,  na czym polega praca zawodowego dyplomaty i opisuję, jak wygląda droga do tego zawodu w Polsce. Dodatkowo poruszam także kwestie wybranych aspektów protokołu dyplomatycznego i etykiety  a także stosunkowo nowych pojęć takich jak dyplomacja publiczna i obywatelska. Z racji, że grono dyplomatów to dość wąska grupa dodałam też do książki aspekt dyplomacji nieformalnej, czyli synonimu taktu i kurtuazji i dalej savoir-vivre. Jednak najprzyjemniejszymi momentami były spotkania i wywiady ze znanymi osobistościami ze świata dyplomacji i akademii, którzy podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wywiadów udzielili mi: (wymieniam alfabetycznie)

Prof. Jan Barcz

Rafał Bartek

François Brunagel

Prof. Roman Kuźniar

Dr Joanna Modrzyńska

Ambasador Jan Wojciech Piekarski

Dr Daniel Trachsel

Nie chciałam napisać nudnego podręcznika dla wąskiego grona i myślę, że każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Z książki dowiecie się m.in.:

  • Kogo podziwiał jako dyplomatę Henry Kissinger?
  • Co zawdzięczamy profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu w relacjach z Austrią?
  • Dlaczego Szwajcaria wiedzie prym w rankingach krajów o najlepszej reputacji na świecie?
  • Jak postrzegają się wzajemnie Polacy i Niemcy?
  • Czym był „happy corner” w polskiej ambasadzie w Pakistanie?
  • Jak wygląda praca szefa protokołu Parlamentu Europejskiego?
  • Jakie korzyści może nam przynieść znajomość zasad savoir-vivre?

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia i można ją tam właśnie zamówić na stronie sklepu internetowego: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/4467/dyplomacja_od_podstaw_w_o.html.

Miło mieć na półce, choć jedną własną książkę...
Miło mieć na półce, choć jedną własną książkę…

Bardzo jestem ciekawa Waszej opinii, co myślicie o książce i czekam na Wasze komentarze.

Serdecznie Was, Drodzy Czytelnicy pozdrawiam!!!

4 komentarzy do “Premiera mojej pierwszej książki!

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Akurat zagadnienia gdzie jak się zachować czy też savoir-vivre bardzo lubię. Myślę, że w czasach gdy do teatru ludzie chodzą ubrani jak na zakupy taka książka jest bardzo potrzebna.

    1. Bardzo się cieszę i nie mogę doczekać się Twojej opinii. Na temat savoir-vivre jest tylko jeden rozdział, ale chyba najdłuższy. Ekspertem tego rozdziału jest dr Joanna Modrzyńska i mam nadzieję, że Ci się spodoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.