Protokół dyplomatyczny · Savoir-vivre

Recenzja książki “Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasza Walewskiego

Z racji, że zajmuję się savoir-vivre, etykietą biznesową i protokołem dyplomatycznym z werwą gromadzę literaturę przedmiotową i śledzę nowości. Długo miałam wrażenie, że jest to literatura niszowa, dla wąskiej grupy odbiorców i nie styl a merytoryka jest najważniejsza w myśl zasady: „poinformować czytelnika i do widzenia”. Jakież było moje zdziwienie, kiedy będąc w Polsce w listopadzie 2015 r. na półce w warszawskim Empiku wpadła mi w ręce książka Łukasza Walewskiego “Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa „Sine Qua Non”. Już sam tytuł i okładka dają do zrozumienia, że nie będzie nudno i leniwie. Potem jest coraz lepiej.
Gdyby ktoś myślał, że zaliczenie wpadki to tylko drobny i zabawny niuans to książka rozwiewa tego typu przypuszczenia, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę pewną teorię przywołaną przez autora książki. Otóż konsultant polityczny Roger Ailes stworzył kiedyś tak zwaną medialną teorię „zagłębienie dla orkiestry”. Chodziło mu o to, że jeśli na scenie będzie dwóch polityków i jeden z nich obwieści, iż znalazł rozwiązanie konfliktu bliskowschodniego, a drugi, spadając ze sceny wpadnie do pomieszczenia dla orkiestry, to oczywiście ten drugi, trafi na nagłówki gazet i znajdzie się w czołówce telewizyjnych wiadomości1.
Tytuł mówi o powitaniu z królową i rzeczywiście można pomyśleć, że książka poświęcona jest protokołowi dyplomatycznemu i tym sposobem wąskiej grupie osób, które rzeczywiście z królową mogą mieć do czynienia, ale na szczęście jest tam też wiele porad i informacji związanych z sytuacjami, które nie dotyczą wyłącznie koronowanych głów, prezydentów, szefów rządów, ministrów i dyplomatów, ale każdego z nas. Użyteczne dla osób spoza branży protokolarnej są m.in. rozdziały „Konferencje prasowe i relacje z mediami”, „Różnice kulturowe” i „Przy stole”.
Z doświadczenia wiem, że pisanie książek o protokole dyplomatycznym z humorem jest sprawą trudną, bo spotkanie z parą królewską czy prezydentem obcego państwa w ramach wizyty państwowej to w sumie bardzo poważna sprawa. Więc jak tu rozśmieszyć czytelnika? Na szczęście jest coś takiego w przyrodzie świata dyplomacji i polityki jak gafa, wpadka i faux pas. Łukasz Walewski zgromadził imponującą kolekcję przykładów potknięć polityków i dyplomatów. Były fragmenty w których śmiałam się na głos. Polecam choćby szczegółowy opis konferencji prasowej żony byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca  i przerywnika jaki jej zafundował  za sprawą pewnej młodej damy.
Cóż, kiedy samemu pisze się książki o protokole dyplomatycznym i dyplomacji to  „Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” czyta się z zazdrością, ale też z ogromną przyjemnością. Polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się tematyką etykiety, protokołu dyplomatycznego i stosunkami międzynarodowymi.

Podziel się Share on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

4 komentarzy do “Recenzja książki “Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie” Łukasza Walewskiego

  1. Nie interesował mnie nigdy protokół dyplomatyczny, ale bardzo lubię takie ciekawostki. Widzę, że patronat nad książką objęło Polskie Radio Trójka – a to oznacza, że na pewno jest to wartościowa książka. Chętnie po nią sięgnę, by dowiedzieć się czegoś nowego, może odrobinę ekscytującego. Mam nadzieję, że i mnie będą śmieszyć te dyplomatyczne sytuacje.

    1. Aleksandro, zapewniam Cię, że będą Cię śmieszyć… Część przykładów jest z odległych krajów, o których nie pisały polskie media, ale jest też klasyka np. „chodź Szogunie”, „trzegia liga hokeja” itd…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *