W Polsce tematem numer jeden jest teraz kwestia mowy nienawiści a z różnych stron płyną dywagacje na temat tego co zrobić, żeby choć trochę zmniejszyć tę patologię, która trzyma się mocno zarówno w debacie publicznej jak i w internecie…
Uważam, że wiele możemy się nauczyć z tradycji dyplomatycznej, z której wywodzi się swoisty branżowy język, mający na celu nie urazić drugiej strony i zawsze zostawić grunt do powrotu do rozmowy. Oczywiście wyjaśnienie czym dokładnie jest język dyplomatyczny to nieco dłuższa historia, ale na wstępie zaznaczę, że osoba, która szczyci się tym, iż mówi co myśli „prosto z mostu” raczej kariery w dyplomacji nie zrobi.
Niebawem planuję dłuższy i bardziej refleksyjny wpis na temat tego, czego warto nauczyć się od dyplomatów w kwestii komunikacji codziennej, ale dziś otwieram ten temat pięcioma ulubionymi cytatami na temat dyplomacji i dyplomatów:
- Nie rób sobie wrogów i nigdy nie zadawaj pytania, na które nie znasz odpowiedzi lub gdy odpowiedź na nie ci się nie podoba.
/Javier Solana opowiedział tak na pytanie generała Wesley`a Clark`a o sekret jego sukcesu w dyplomacji /
2. „Dyplomacja nie jest niczym więcej jak tylko ocieplaniem atmosfery”, powiedział współtowarzysz podróży do Georges`a Clemenceau, francuskiego męża stanu, kiedy jechali razem na konferencję pokojową. Cała etykieta to tylko ogrzane powietrze – odpowiedział Clemenceau. – Ale to ono wypełnia opony. Zauważ, jak to ułatwia jazdę”.
/Cytat został zaczerpnięty w oryginale z książki: D. Johnson, L. Tyler, Współczesne maniery, czyli jak się zachować się w drodze na szczyt/
3. Kiedy dyplomata mówi „tak”, oznacza to „może”; Kiedy mówi „może”, ma na myśli „nie”; Kiedy mówi „nie”, nie jest dyplomatą.
/Henry Louis Mencken/
4. Dyplomacja to sztuka powiedzenia komuś by poszedł diabła, w taki sposób, że poczuje narastające podniecenie na myśl o zbliżającej się wyprawie.
/Te słowa przypisywane są sir Winstonowi Churchillowi/
5. Dyplomata to człowiek, który pamięta o urodzinach kobiety, ale zapomina o jej wieku.
/Robert Frost/
Trzy ostatnie cytaty znalazłam w książce Tomasza Orłowskiego Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością, PISM, Warszawa 2015.
Najlepszy dyplomata wszech czasów – Winston Churchill
To zdecydowanie niebanalna postać historyczna. Serdecznie pozdrawiam!