Kariera · Networking

Dlaczego networking jest ważny?

W ostatnich kilkunastu dniach musiałam ograniczyć aktywność na moim ukochanym blogu, ponieważ pracowałam nad dwoma ważnymi projektami, czyli oddaniem pierwszej książki do druku oraz premierowym szkoleniem „Sztuka networkingu w biznesie”, które z pewnością wejdzie do kanonu sztandarowych szkoleń INTERMANNERS. Dlaczego jest on tak ważny nie tylko dla przedsiębiorców, ale też każdej osoby, która posiada każdy zawodowy status łącznie z bezrobotnym? Oto trzy powody:

„Jesteś średnią 5 osób, z którymi najczęściej przebywasz”

pięć

To popularne zdanie, które często przywołują różni coachowie, bo czy nam się to podoba czy nie nasiąkamy opiniami, zwyczajami i wartościami innych ludzi w towarzystwie których często spędzamy czas. Pomyśl, co Ci grozi jeśli te 5 osób ma niskie poczucie własnej wartości; uważa, że pierwszy milion należy ukraść; mówi, że sprzedaż jest uwłaczająca; nigdy nie założy własnej firmy; nie ma swoich pasji; nigdy nie da się przekonać nawet do spróbowania tajskiej kuchni, bo woli tradycyjny schabowy itd. Może powiedzenie, że z jakim przestajesz takim się stajesz jest wielce ogólne, ale zawiera ważną ludową mądrość. Czasem, nie możemy ot tak zmienić naszego otoczenia, rodziny i pracy, ale świadomy networking pozwala nam na poznawanie ludzi, od których bije pozytywna energia i wiara, że można wszystko. Dzięki temu, że znasz mechanizmy nawiązywania wartościowych kontaktów możesz to grono pięciu osób poszerzyć o nowe inspirujące osoby.

Praca marzeń

praca

Statystyki pokazują, że nadal ponad 60% osób znajduje pracę dzięki sieci kontaktów i wcale nie chodzi tu o kumoterstwo i kolesiostwo, ale o precyzyjne wymagania menedżerów i jakość kontaktów dzięki którym mają pewność, że rekomendowana osoba to dokładnie ten specjalista, którego szukają. Sieć kontaktów pozwala dowiedzieć się także o tzw. „ukrytych” miejscach pracy, którym nie towarzyszą nagłośnione kampanie informacyjne, gdyż wiążą się one m.in. z dużymi wydatkami i ogromną ilością dodatkowej pracy (trzeba przeanalizować kilkaset lub kilka tysięcy CV, których znaczna część jest podkoloryzowana). Potwierdza to Mark Granovetter, autor koncepcji “siły słabych więzi”. Jako słabe więzi rozumie się m.in. naszych znajomych i przyjaciół naszych przyjaciół. Pod koniec lat 60-tych przeprowadził on badania na grupie 282 mężczyzn (absolwentów Uniwersytetu Harvarda) szukających pracy na potrzeby swojej pracy doktorskiej, którą pisał na Harvardzie. Zdaniem badacza szanse na zdobycie pracy wzrastają o 58%, kiedy na etapie poszukiwań korzystamy z pomocy dalszych znajomych np. prosząc o informację lub polecenie.  Najbardziej pomocni wcale nie są nasi najbliżsi tzn. rodzina i przyjaciele, ale właśnie dalsi znajomi.

Sukces rodzi sukces

P8

Jeden z podręczników networkingu zaleca, aby w gronie znajomych mieć choć jedną znaną osobę, która osiągnęła autentyczny sukces i właśnie temu zawdzięcza swoją sławę. Kiedy czytam wywiady z Polakami, którzy osiągnęli duże sukcesy i zaczynają opowiadać o swoim gronie znajomych to od razu padają równie znane nazwiska np. Monika Olejnik przyjaźni się Kayah, Kinga Rusin z Kasią Sokołowską, Dariusz Michalczewski pozostaje w ciepłych relacjach z całym zespołem Scorpions i spotyka się towarzysko z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem. To nie tylko domena Polaków naturalnie. Idąc dalej, Ivanka Trump przyjaźni się z Chelsea Clinton i Lauren Bush Lauren, George Clooney i jego żona przyjaźnią się z Cindy Crawford i jej mężem a podobnych przykładów można wymienić znacznie więcej… Dzięki kontaktom z ambitnymi ludźmi z pomysłem chłoniemy i przejmujemy wiele pozytywnych cech. Oczywiście nie chodzi o cwaniactwo i chęć ogrzania się w czyjejś sławie, bo osoby sukcesu wyczuwają to natychmiast i automatycznie kończą taką znajomość.

Na koniec słowo o tzw. parciu na szkło, najbardziej wyśmiewanym przez osoby, których nikt nigdy nie zaprosił do telewizji. Obecność w mediach, szczególnie w roli eksperta jest niezwykle istotna jeśli chodzi networking. Warto pisać artykuły do różnych pism branżowych i z radością przyjmować zaproszenia do radia i telewizji.

8 komentarzy do “Dlaczego networking jest ważny?

  1. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Piękne wartości i mądry sposób myślenia. Czuję jakby ktoś do porannej kawy dodał mi szczyptę motywacji 🙂 To wszystko o czym piszesz jest absolutną prawdą. Sama wiem jak otoczenie potrafi „połamać skrzydła” i zrobić w kilka dni/miesięcy z osoby tryskającej życiem zakompleksioną „sierotkę Marysię”. Rodziny się nie zmieni, otoczenie bardzo trudno, ale ważne, aby ograniczyć kontakt w odpowiednim czasie, a nie łudzić się, że ktoś się dla nas zmieni. Jasne, że warto dbać o swój wizerunek w mediach, ale wykorzystywać to w dobrym znaczeniu, prezentować coś wartościowego, a nie robić z tego narzędzie do produkcji jadu lub pokazania swojej wyższości.

  2. Szczera prawda, że duże ma znaczenie otoczenie, w którym przebywamy. Ta średnia 5 osób, o której piszesz. Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam o tej regule posiadania jednej znanej osoby, wśród znajomych. Inspirujące 🙂

    1. Wiem, że parcie na szkło źle się kojarzy, ale w tym przypadku miałam na myśli dbanie o merytoryczną obecność w mediach, bardzo ważną moim zdaniem w karierze. Serdecznie pozdrawiam.

  3. To prawda, że kontakty są najważniejsze i widzę to po sobie. Wiele moich osobistych osiągnięć zawdzięczam odpowiednim znajomościom i to w tym pozytywnym znaczeniu. Żaden najlepiej skrojony, profesjonalny proces rekrutacyjny nie przyniesie takich efektów jak „rozpuszczenie wici” wśród znajomych. Wiele firm ma system zachęt dla swoich pracowników, aby polecali swoich znajomych na wolne stanowiska, bo tacy pracownicy z polecenia są po prostu najlepsi. I nie ma to nic wspólnego z kumoterstwem.

    1. Bardzo interesujący komentarz! Dziękuję! Dla mnie networking to także uczenie się i otwieranie sobie okien na różne ciekawe i nieznane dla mnie wcześniej światy. Same korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.