Savoir-vivre

Czy dobre maniery pomagają w zarobieniu pierwszego miliona?

Cała sprawa się zaczęła, kiedy trafiłam na artykuł w Business Insider pt.: 3 najważniejsze zasady etykiety, które stosują ludzie sukcesu z informacją o Tomie Corley`u, który na potrzeby swojej książki Rich Habits, notabene bestsellera, przez 5 lat badał codzienne nawyki 233 bardzo zamożnych i 128 biednych osób starając się odpowiedzieć na bardzo ambitne pytanie, które nawyki torują drogę do sukcesu i bogactwa a które sprawiają, że ktoś stoi w miejscu z trudem wiążąc koniec z końcem. W oparciu o te same badania i obserwacje w 2016 r. wydał swoją kolejną książkę Change Your Habits, Change Your Life. Strategies that Transformed 177 Average People Into Self-Made Millonaires. Książka nie ukazała się w Polsce, więc musiałam zaspokoić swoją ciekawość jej amerykańskim oryginałem.

Moje oczekiwania były ogromne a paczki z Amazona wypatrywałam jak pierwszego dnia wiosny i owszem cieszę się, że przeczytałam tę książkę, ale ewidentnie ma ona swoje mocne i słabsze strony. Czytałam wcześniej Siłę nawyku Charles` a Duhigg `a ona zostawia wysoko postawioną poprzeczkę. Tom Corley też wziął się za pisanie o psychicznej anatomii nawyków i cóż starałam się przebrnąć przez ten fragment, ale potem jest znacznie lepiej a końcówka była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem, szczególnie case study o Benie Carsonie. Ten genialny neurochirurg i kandydat na prezydenta USA to tak ciekawy temat, że napiszę o nim niebawem osobny post.

Książka  Change Your Habits, Change Your Life. Strategies that Transformed 177 Average People Into Self-Made Millonaires napisana jest w mocno coachingowo-motywacyjnym klimacie, więc jeśli ktoś to lubi będzie zadowolony.

„Bogate” nawyki milionerów

Tom Corley wymienia ich ponad dwadzieścia i nie chcę psuć przyjemności tym, którzy chcą przeczytać tę książkę, więc poniżej wymieniam tylko te, które mnie najbardziej przekonały. A więc samorodni milionerzy codziennie poświęcają czas m.in. na następujące czynności:

1.      Codzienne czytanie, w tym 58% badanych czyta biografie ludzi sukcesu

2.      Minimum 30 minut ćwiczeń dziennie, 76 % badanych przede wszystkim stawia na aerobowe sporty cardio.

3.      Wzmacnianie więzi z innymi ludźmi zorientowanymi na sukces

4.      Sen  (7-8 godzin na dobę)

5.      Rozwój wielu źródeł dochodu, w żadnym razie nie jest to tylko pensja

6.      Pomoc innym w odniesieniu sukcesu

Co jeszcze robią ludzie sukcesu? Przywiązują wagę do dobrych manier. Autor radzi, aby w szczególności:

a)       nigdy nie zapominać o podziękowaniach, a najlepiej pisać je własnoręcznie na ładnej kartce;

b)      doskonale poznać zasady savoir-vivre przy stole oraz reguły dress code`u

c)      Nie sprawdzać swojego telefonu gdy z kimś rozmawiamy [1].

Wracając do pytania z tytułu czy dobre maniery pomagają w zarobieniu pierwszego miliona? Cóż, z pewnością, ale trzeba pamiętać, że są częścią dość skomplikowanego i długiego planu, który prowadzi do sukcesu. Najlepiej zacząć od pomysłu lub biznesplanu na rozwiązanie jakiejś konkretnej ludzkiej potrzeby czy problemu lub/i uderzeniu w jakąś ludzką tęsknotę np. za wyjątkowością. Klienci Apple właśnie przez produkty tej firmy komunikują swoją wysmakowaną odrębność podobnie jak wiele klientek Hèrmesa, szczególnie tych z torebką Birkin na przegubie dłoni. Pomysł na swoją markę, radość z pracy z ludźmi  plus dobre nawyki oraz niegnane maniery to właściwa droga.

Jednak nie samą pracą człowiek żyje… Dla mnie sukces to też możliwość poznawania świata. Wreszcie udało mi zaplanować pierwszą niesłużbową podróż w tym roku i początkiem kwietnia  wybieram się razem z siostrą i narzeczonym po raz pierwszy na Cypr. Ach, nie mogę się doczekać…

Serdecznie już prawie wiosennie Was pozdrawiam!

Przypisy:

1.      T. Corley, Change Your habits, Change Your life. Strategies that Transformed 177 Average People Into Self-Made Millonaires., North Loop Books, Minneapolis 2016, s. 52-83.

8 komentarzy do “Czy dobre maniery pomagają w zarobieniu pierwszego miliona?

  1. Książka niewątpliwie na ciekawy temat, nawyki milionerów to nie byle co 😉 Mam w planach ,,Siłę nawyku” więc chyba zacznę od niej.
    Recenzja rzeczowa i konkretna – takie lubię:)

  2. Rady świetnie. Nie szablonowe i jak widzę popartę statystykami. Wiesz gdzie można dostać taką książke? Chociażby online? Przeczytałabym(nawet po angielsku) z czystej ciekawości)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.