Nowoczesny lider

Jak inspirować i przyciągać do siebie ludzi? Kilka myśli na temat dwóch książek, które przeczytałam ostatnio.

Jeżeli robicie sobie listę lektur na wakacje i szukacie czegoś na temat nowoczesnego przywództwa to być może zainteresują Was książki, które ostatnio przeczytałam.

Zacznę od w sumie jeszcze nowości wydawniczej Emmanuel Macron. Prezydent doskonały? O istnieniu tej książki dowidziałam się z profilu instagramowego Bartosza Węglarczyka. Jakie to szczęście, że Instagram to nie tylko szminki i torebki… I bingo! Książka Anne Fuldy jest ciekawie i zwięźle napisana a co ważne świetnie przetłumaczona. Autorka na 245 stronach stara się wytłumaczyć fenomen wyboru 39-letniego kandydata, który pojawił się nagle i wszedł przebojem do francuskiej i światowej polityki i to w kraju, gdzie szanse na zostanie tzw. prezydentem z kapelusza są prawie zerowe. W tej kwestii we Francji rządzi sztywna merytokracja i oczywiście ekskluzywny networking dla ściśle wtajemniczonych. Każdy z prezydenckimi ambicjami ma zadanie domowe do odrobienia a najlepiej zacząć od liceum Henri-IV w Paryżu a potem idealnie dostać się do Ecole normale supérieure i l`ENA. Wreszcie czas na stosowne doświadczenia zawodowe. Oprócz pracy w administracji publicznej np. na stanowisku ministra dobrze też popracować w banku de Rotshschilda. Cechy charakteru też są ważne.  Emmanuel Macron jako jeden z bardzo nielicznych obok prezesa kłaniał portierowi. Z ogromną serdecznością traktował też sekretarki.  Prezes Nestlé Peter Brabeck powiedział [1] o nim:

Emmanuel Macron „patrzy człowiekowi w oczy, jakby wyłącznym celem jego dotychczasowego życia była obecna rozmowa.

Książkę tę warto przeczytać, choć mimo iż autorka stara się dopatrzeć w osobie i życiorysie prezydenta także negatywnych aspektów, to ja wyczuwam jednak z jej strony mocno pozytywny stosunek do Emmanuela Macrona.

O drugiej książce „Zaczynaj od dlaczego” Simona Sineka dowiedziałam się na szkoleniu z mistrzostwa w relacjach, gdzie została przedstawiona jako ważna lektura. Podtytuł tej książki to: „Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania”. Nie jest nowością,  w Polsce ukazała się po raz pierwszy już w 2013 r. Powiem szczerze, że przez pierwsze 135 stron przebrnęłam z mieszanymi uczuciami, ale od 139 strony robi się ciekawie. To przede wszystkim książka dla osób, które zarządzają ludźmi i chcą dowiedzieć się jak powstają kultowe marki. Dlaczego niektórzy fani firmy Harley Davidson, których nawet nie stać na ten motocykl tatuują sobie jego logo? Jak to zrobić? To m.in. próbuje wytłumaczyć autor.

Przypisy:

  1. Fulda, Emmanuel Macron. Prezydent doskonały?, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2018, s. 165.

2 komentarzy do “Jak inspirować i przyciągać do siebie ludzi? Kilka myśli na temat dwóch książek, które przeczytałam ostatnio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.