Lifestyle

Jak zdefiniować damę?

Chyba każdy z nas słyszał żartobliwą (a może wcale nie?) sentencję Beaty Tyszkiewicz, że dama pije, pali i przeklina. I naturalnie ogląda się za mężczyznami. Osobiście żałuję, że akurat ten cytat zrobił tak dużą furorę w mediach a nie inna wypowiedź tej znanej aktorki, gdzie tłumaczy dlaczego choć zdarzało się jej bywać w życiu bez grosza to jednak zawsze miała pieniądze na taksówkę. Na spotkaniu w ramach „Pensji debiutantek” powiedziała:

Dama to osoba, która zawsze jest przygotowana na różne sytuacje. /…/ powinna zawsze mieć pieniądze, żeby wrócić taksówką, może nie mieć na różne rzeczy, musi zawsze mieć na bilet powrotny do domu. Nie może być zdana na przypadkowe rozstrzygnięcia tych sytuacji. To jej daje pewność siebie. /…/ zawsze miałam pieniądze na taksówkę, żeby nie być w sytuacji, /…/ że ten ktoś kto mnie odwozi chce wypić ze mną kawę a potem chce mnie pocałować. /…/ Trzeba być niezależnym[1].

Kolejną interesującą opinią, którą przeczytałam w miesięczniku PANI co najmniej kilkanaście lat temu są słowa businesswoman Anny Jaranczewskiej – Radwan. Cytuję z pamięci:

Dama nigdy się nie obraża i nigdzie poza plażą nie pokaże się z odsłoniętym brzuchem.

Prawdziwą kopalnią interesujących myśli na temat bycia damą są dla mnie także książki Sherry Argov. Nie ukrywam, że zarówno Dlaczego mężczyźni kochają zołzy i Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy są dla mnie kultowe i moim zdaniem równie dobrze ta pierwsza może nosić tytuł Dlaczego mężczyźni kochają damy, ponieważ Sherry Argov opisuje kobietę, która:

ma życzliwe usposobienie, a jednocześnie jest silna. Ma siłę, która przejawia się bardzo subtelnie. Taka kobieta nie rezygnuje z własnego życia i nie ugania się za mężczyznami. Nie pozwala, żeby mężczyzna myślał, że ma ją w garści [2].

Moim zdaniem to ważne atrybuty damy, lub jak woli autorka zołzy… Uważam, że jej 100 zasad atrakcyjności przedstawionych w pierwszej książce warto przeczytać przed każdą pierwszą randką. Co myślicie np. o jej zasadzie atrakcyjności nr 8?

Zołzę od kobiety zbyt miłej różni najbardziej strach. Zołza pokazuje, że nie boi się żyć bez mężczyzny [3].

Pozwólcie,  że wspomnę jeszcze o cytacie, który pewnie każdy zna, ale jest on kultowy i moim zdaniem nie powinno go tu zabraknąć zwłaszcza, że pochodzi z ust Żelaznej Damy Margaret Thatcher:

Z byciem potężnym jest jak z byciem damą. Jeśli musisz zapewniać, że nią jesteś to nie jesteś.

A kim dokładnie jest dama? Choć jedna definicja nie istnieje dla mnie jest to kobieta dla której godność, prawdomówność, rozwój intelektualny, niezależność, empatia, samokontrola, dobre maniery i elegancja stoją na wysokiej pozycji w kanonie wartości.

Przypisy:

  1. Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=n3GsKe5bcdM.
  2. S. Argov, Dlaczego mężczyźni kochają zołzy, Wydawnictwo G+J, Warszawa 2010 r. s. 7.
  3. Op. cit. s. 26.

P.S. Chyba nie muszę dodawać, jak bardzo ciekawi mnie Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy Wasza opinia na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.