Lifestyle · Savoir-vivre

Lekcja stylowego noszenia kapeluszy u brytyjskich elegantek

W zeszły wtorek miało miejsce prawdziwe kapeluszowe święto, czyli wyścigi w Ascot.  W tej kwestii od Brytyjek możemy się naprawdę wiele nauczyć a w szczególności od członkiń tamtejszej rodziny królewskiej, które muszą przestrzegać szeregu zasad odnośnie nakrycia głowy. Oto kilka z nich:

  • Kobiety należące do rodziny królewskiej są obowiązane do noszenia kapeluszy podczas formalnych wystąpień i kapelusze wcale nie muszą być skromne w przeciwieństwie np. do stroju, który nie powinien odsłaniać nóg powyżej kolan i dekoltu.
  • Po 18:00 kapelusz nie jest stosowny. Po tej godzinie odpowiednia jest tiara, ale mogą ją nosić tylko kobiety zamężne. Zasady dworskiej etykiety nakazują ją nosić pod 45-stopniowym kątem nachylenia [1].
  • Który projektant ma największe wzięcie u brytyjskich księżniczek i arystokratek? Jest to oczywiście Philip Treacy, projektant kapeluszy irlandzkiego pochodzenia. Na ślubie Kate Middleton z księciem Williamem aż 36 kobiet miało na sobie kapelusze zaprojektowane przez niego [2].

Kapelusz to ważny element składowy formalnego stroju dziennego, stosownego np. na ślub lub inną podniosłą uroczystość. Należy pamiętać, aby nie nosić go po 18:00, choć niektóre źródła mówią już o godzinie 17:00. Zakładanie go np. do sukni wieczorowej to naprawdę kiepski pomysł! Są różne teorie dotyczące doboru rodzaju kapelusza do kształtu twarzy, ale najbardziej obecnie rozchwytywany projektant kapeluszy Philip Treacy w rozmowie z brytyjskim Vouge radzi, aby się nimi nie przejmować za bardzo, ale postawić na model, który stanowi balans między naszą osobowością a okazją, na którą zakładamy kapelusz [3].

Jeśli chodzi o zasady savoir-vivre to co ciekawe wchodząc do pomieszczenia np. opery lub kościoła nie mamy obowiązku ściągać kapelusza. Robimy to dopiero zasiadając do stołu np. przed obiadem.

Kto jest dla mnie mistrzynią noszenia kapeluszy i fascynatorów? To zdecydowanie Kitty Spencer, bratanica księżnej Diany, która moim zdaniem słusznie została okrzyknięta najlepiej ubraną kobietą na ślubie Meghan Markle z księciem Harrym. Jednak jej pomysł na fryzurę i kapelusz na ślubie kuzynki Celii McCorquodale, to absolutne mistrzostwo świata. Kitty Spencer jest modelką i współpracuje z markami tj. Dolce & Gabbana i Bulgari, więc zadanie jak wyglądać nieziemsko ma mocno ułatwione, ale nawet za duże pieniądze nie można kupić dobrego gustu. Kitty Spencer zdecydowanie go ma i polecam Wam jej profil na Instagramie, bo jej styl to elegancja najwyższej próby! A oto wspomniana stylizacja:

Zobaczcie sami:

🌹♥🥀🍁

Post udostępniony przez Kitty Spencer (@kitty.spencer)

Przypisy:

  1. Źródło (punkt nr 1 i 2): https://www.marieclaire.com/culture/g4985/strict-rules-the-royal-family-has-to-follow/.
  2. Źródło: https://www.independent.ie/world-news/europe/philip-treacy-king-of-royal-wedding-hats-26727982.html
  3. Źródło: http://www.vogue.co.uk/gallery/philip-treacy-hats-guide-to-wearing-hats-for-ascot-weddings.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.