Etykieta w biznesie

Mała czarna

Sukienka typu „mała czarna” ma swoje specjalne miejsce w kanonie dress-codu, ponieważ często w życiu niejedenej kobiety stanowiła koło ratunkowe w sytuacjach „nie wiem jak się ubrać” i była zawsze bezpiecznym wyborem. Ma ona niezwykle bogatą historię a jej pomysłodawczynią była sama Coco Chanel. Swoje wizję czarnej sukienki przedstawili także Christian Dior i Hubert de Givenchy, który zaprojektował  sukienkę dla Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany`ego” uzupełnioną kilkoma grubymi sznurami pereł.

Dziś mała czarna obchodzi okrągłe 90-te urodziny!

20160710_181056_cut2

Znamy dokładną datę jej narodzin: 1 października 1926 roku. Właśnie wtedy madame Coco Chanel, czterdziestoletnia już gwiazda haute couture, zaprezentowała w magazynie „Vogue” swój życiowy projekt: prostą sukienkę w czarnym kolorze [1].

Po małą czarną sięgają znane aktorki m.in.: Blake Lively, Jennifer Aniston, Charlize Theron i Angelina Jolie oraz top modelki jak Miranda Kerr czy Lily Donaldson.

Dobrze mieć w swojej szafie choć jeden egzemplarz małej czarnej, bo doskonale nadaje się na takie okazje jak przyjęcie koktajlowe, wernisaż, wizyta w teatrze, kolacja biznesowa czy koncert w filharmonii.

Jaka jest Wasza opinia na temat małej czarnej? To ponadczasowa klasyka czy pójście po najmniejszej linii oporu w stylizacji?

Przypisy:

[1] Źródło: M. Kamińska, Mała czarna sukienka – historia, http://blackdresses.pl/2015/07/21/mala-czarna-sukienka-historia/