Networking

Networking w renesansowym stylu

Photo credit: Robert Scoble via Foter.com / CC BY
Photo credit: Robert Scoble via Foter.com / CC BY

Kiedy myślę o raju dla networkerów to na myśl przychodzi mi kilka obrazków, m.in. Forum Ekonomiczne w Davos, gdzie liderzy z całego świata dyskutują nad wyzwaniami i problemami przed którymi stoi świat. Zaproszeniami do panelów w Davos nie pogardzili m.in. Bill Gates, królowa Rania, Bono, Angelina Jolie, Mark Zuckerberg a nawet Bill Clinton, który zagościł w tej szwajcarskiej wiosce jako pierwszy prezydent USA. To duże przedsięwzięcie medialne, liczące się stacje telewizyjne nadają co roku  specjalne relacje właśnie z Davos. Na korytarzach mijają się najbardziej wpływowi ludzie na świecie a w kuluarach zawiązują się nici kontaktów towarzyskich i zawodowych, które czasem przeliczalne są na miliardy dolarów.

Widok na Davos

Photo credit: Tregoning via Foter.com / CC BY
Photo credit: Tregoning via Foter.com / CC BY

Renesansowe weekendy

Charleston (Karolina Południowa, USA)
Charleston (Karolina Południowa, USA)

Amerykanie mają swój wynalazek, funkcjonujący na nieco innych zasadach niż europejskie fora gospodarcze a mowa o Reneissance Weekends (RW), czyli weekendach renesansowych. Są to bardzo elitarne spotkania dla ponad 1000 ściśle wyselekcjonowanych uczestników głównie z USA odbywające się  kilka razy w roku w różnych amerykańskich miastach, choć najbardziej prestiżowe jest spotkanie świąteczne połączone ze świętowaniem Nowego Roku, które trwa blisko 5 dni. Aby dostać zaproszenie do grona uczestników idealnie być byłym lub obecnym prezydentem USA lub chociaż laureatem nagrody Nobla, Pulitzera, Oscara, Emmy lub Grammy, zwycięzcą Wimbledonu lub kongresmenem. Dobrą wiadomością jest to, że są to spotkania rodzinne i jeśli jest się jednym z zaproszonych to można zabrać współmałżonka i dzieci.

Skąd pomysł i nazwa?

Reneissance Weekends (RW)  to czysto rodzinna inicjatywa, która powstała w 1981 r. za sprawą Philipa Ladera i jego żony Lindy LeSourd Lader.  Philip Lader jest byłym asystentem prezydenta Billa Clintona, oprócz tego odpowiadał za sprawy małych przedsiębiorstw w jego administracji a także  był zastępcą szefa kancelarii Białego Domu. To oczywiście tylko wycinek z jego kariery zawodowej, bo sprawował  też m.in. funkcję ambasadora przy Sądzie St. James. Pomysł na renesansowe weekendy wziął się stąd, że razem z żoną słuchali narzekań znajomych, że jest zbyt mało okazji, aby spotkać się w większym gronie i wymienić opinie na różne tematy. I tak oto państwo Laderowie zorganizowali czterodniowe noworoczne przyjęcie dla 60 rodzin w Hilton Head Island w 1981 r. Pomysł okazał się dużym sukcesem i już od 35 lat organizują renesansowe weekendy kilka razy w roku. Mają swoją specyficzną formułę: zajęcia sportowe przeplatają się wykładami i panelami  z udziałem noblistów, byłych prezydentów USA, astronautów NASA, złotymi medalistami igrzysk  czy gwiazdami rocka. Każdy na współczesne problemy patrzy ze swojego punktu widzenia. Oczywiście po debatach i dyskusjach jest czas na eleganckie przyjęcia, gdzie można się poznać jeszcze bliżej i zacieśnić relacje. Jest też coś dla ducha np. koncerty muzyki klasycznej.

Te spotkania mają przede wszystkim służyć rozwojowi intelektualnemu  uczestników, bo nie są one otwarte na media i świat zewnętrzny. Wszystkie sesje są off the record, czyli nie wolno ich nagrywać ani nawet robić zdjęć własnym aparatem. Każdy ma tam się czuć swobodnie jak w poszerzonym gronie rodzinnym a z racji, że rodzina Clintonów brała udział w RW aż trzynaście razy świadczy to o bardzo elitarnym gronie.

Jak zdobyć zaproszenie?

Nie jest to łatwe. Główna droga to personalne zaproszenie przez organizatorów. Nowe osoby są zapraszane tylko i włącznie z rekomendacją jednej osób uczestniczących we wcześniejszej edycji RW. Jednak jeśli nie ma się w tym gronie znajomych można wysłać swoje podanie jeśli jest się przekonanym, że należy się do grona innowacyjnych liderów Ameryki i ma się coś wartościowego do zaoferowania innym uczestnikom. Selekcja jest surowa i poufna i najwyżej można trafić na listę rezerwową. Choć rodzina Clintonów gościła na RW 13 razy nie oznacza to żadnej politycznej sympatii wobec demokratów, ponieważ jakakolwiek promocja politycznych czy biznesowych interesów jest zabroniona. Misją RE są przede wszystkim renesansowe ideały wszechstronnego rozwoju.

Kolejna noworoczna edycja Renaissance Weekend już niebawem. Będzie mieć miejsce w dniach od 28 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r. w Charleston w Karolinie Południowej.

Charlestown bywa nazywane ulubionym miastem Ameryki i patrząc na zdjęcia, które wstawiam poniżej nie dziwi mnie to określenie. Zdecydowanie dodaję na listę miejsc do odwiedzenia!

Photo credit: Hunky Punk via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: Hunky Punk via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: Hunky Punk via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: Hunky Punk via Foter.com / CC BY-SA

charleston-68705_1280
four-corners-of-law-323435_1280

6 komentarzy do “Networking w renesansowym stylu

  1. Pierwszy raz słyszę o tych spotkaniach. 🙂 Bardzo ciekawy i rzeczowy wpis!
    A z tymi spotkaniami jest trochę jak z blogosferą – można się sporo dowiedzieć od ludzi z różnych dziedzin, z którymi na codzień nie mielibyśmy nawet okazji się spotkać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.