Kariera

Jak zidentyfikować człowieka niepewnego siebie i co z tym zrobić?

Photo credit: Foter.com

Czytam i oglądam informacje  na temat tego co działo się ostatnio w Uberze i zaczęłam się zastanawiać jak dochodzi do sytuacji, w której „przebojowy” menedżer z branży IT, który ma wizję i wie wszystko na pewno pozwala sobie na teksty do współpracownicy w stylu „przestań być płaczliwą suką”… Z pozoru możne to nawet wyglądać na pewność siebie, taki pan wchodzi do sali typu open space gdzieś na wzgórzach Mountain View w Dolinie Krzemowej, cała przestrzeń od razu należy do niego, nie zniesie też braku uwagi.  Skąd takie zachowania? Cóż, z dużym prawdopodobieństwem chodzi o brak pewności siebie. Legendarny prezes General Electric Jack Welch powiedział, że pomiędzy pewnością siebie a arogancją jest cienka granica, ale ta druga w przeciwieństwie do prawdziwej pewności siebie jest zabójcza o czym ostatnio przekonał się CEO Ubera Travis Kalanick.

Pewność siebie to dla mnie wiara, że wszystko jest możliwe a ja mam wszystkie cechy i umiejętności, aby dostać od życia to tego czego pragnę, jednak nigdy za cenę nieszczęścia czy upokorzenia innej osoby.

Wracając do pytania, jak rozpoznać osobę niepewną siebie? Tu sięgnęłam już po źródła psychologiczne i bardzo pomocna w pracy nad tym wpisem była dla mnie książka Artura Króla Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału.  Otóż osoby, które cierpią na niedobór pewności siebie bardzo często prezentują jedną lub więcej z poniższych form zachowań:

Dominacja – „Jeśli będę przewodził tej grupie, to nikt nie będzie mi zagrażał i będę mógł czuć się bezpiecznie”. Brak pewności siebie często przejawia się w próbach sztucznego i siłowego zapewnianie sobie dominującej pozycji w grupie.

Przyjmowanie póz – niektóre osoby uciekają się do odgrywania różnych ról i przyjmowania póz. W skrajnych przypadkach takie zachowanie przeradza się w nałogowe kłamstwa oraz tworzenie skomplikowanych i fałszywych struktur.

Inwigilacja – ponieważ osoba niepewna siebie nie wierzy we własną atrakcyjność, zaczyna obsesyjnie pilnować partnera i kontrolować jego zachowanie, jednocześnie doszukując się potwierdzenia własnych obaw [1].

Wycofanie – osoby niepewne siebie w obawie przed cierpieniem związanym z zerwaniem wolą nie dopuszczać do zbytniej bliskości.

Bardzo często dodatkową podpowiedzią może być też komunikacja niewerbalna. Np. osoba nieustannie i nerwowo poprawiająca spódnicę jakby chciała ją wydłużyć czy bawiąca się włosami zdradza, że nie czuje się pewnie w sytuacji w której się znalazła.

Co z tym zrobić?

W porządku, ale co zrobić, kiedy jeden z naszych współpracowników cierpiący na syndrom niepewności siebie przybiera płaszczyk dominacji i rusza do nas z tekstem „ty płaczliwa su…..”? Najlepszą odpowiedzią niech będzie to co zrobiły pracownice Ubera, które po prostu swego czasu dały upust emocjom i zaczęły nagłaśniać sprawę zaczynając od blogowych postów. Nie żeby nie próbowały polubownie i tradycyjną drogą, bo nawet udały się kadr, żeby zgłosić nadużycia, ale zostały tam praktycznie zignorowane. Myślę, że tych „przebojowych” panów z Ubera spotkała słuszna kara, mam nadzieję, że ofiary tego mobbingu wywalczą dla siebie też w sądach odpowiednie zadośćuczynienie finansowe.
Jednak nie zawsze brak pewności przybiera aż tak skrajny obrót jak w Uberze. Czasem to zwykły pozer chwalący się znajomościami z prezydentem USA czy partner stale podejrzewający zdradę. W pierwszym przypadku najlepiej wszelkimi sposobami unikać takich osób a jeśli mamy do czynienia z osobą o nadmiernych skłonnościach do inwigilacji i kontroli z pewnością nie zaszkodzi konsultacja z doświadczonym psychologiem.

Bardzo lubię zestawienia dr Travisa Bradberry z TalentSmart i jego zdaniem jest 10 rzeczy, których nie robią osoby pewne siebie:

  1. Nie szukają wymówek
  2. Nie odpuszczają po pierwszym niepowodzeniu
  3. Nie czekają na zachętę do działania
  4. Nie lubią zwracać na siebie uwagi
  5. Nie potrzebują, aby ciągle ich chwalić
  6. Nie odkładają rzeczy na później
  7. Nie osądzają innych
  8. Nie unikają konfliktu za wszelką cenę
  9. Nie pozwalają, aby brak zasobów i pieniędzy stawał im na drodze
  10. Nie są za wygodni [2]

O toksycznych zachowaniach piszę dużo w mojej nowej książce i co ma na ten temat ma do powiedzenia etykieta biznesu. Książka jest już gotowa, ale wymyśliłam sobie okładkę marzeń, do tego doszły jeszcze rożne uzupełnienia, poprawki i autoryzacje… W tę książkę włożyłam tyle serca i pracy, że nie miałam ochoty na tzw. prowizorkę i szybsze wydanie za wszelką cenę. Już niebawem będę mogła pochwalić się datą premiery!

A tymczasem, serdecznie Was pozdrawiam, cieszcie się weekendem i latem!

Przypisy:

  1. Zestawienie to pochodzi z książki: A. Król, Pewność siebie. Kompletna strategia wykorzystania własnego potencjału, Wydawnictwo Samo Sedno – Edgar, Warszawa 2011, s. 34-35.

2. Źródło: http://www.talentsmart.com/articles/10-Things-Confident-People-Don%E2%80%99t-Do-2147446694-p-1.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.