Savoir-vivre

Savoir – vivre a niebezpieczny syndrom „grzecznej dziewczynki”

Przeczytałam niedawno w Newsweeku ciekawy wywiad  Marty Szymczyk z psychoterapeutką Sylwią Nowak na temat syndromu „grzecznej dziewczynki” u kobiet, który zdecydowanie zasługuje na uwagę. O czym dokładnie mowa?

Taka kobieta nie ma własnego zdania, nie potrafi podejmować decyzji, a jej życiem rządzą inni ludzie. Nie lubi sprawiać problemów, jest uległa, miła, uczynna [1].

W oczach pracodawcy to „popychadła”, a nie kandydatki na wysokie stanowiska [2].

To wszystko oczywiście wynika z niskiego poczucia własnej wartości a kobieta z tym syndromem w starciu ze stanowczą i asertywną koleżanką generalnie w życiu nie ma szans. Wreszcie w wywiadzie pada ta wymiana opinii:

Marta Szymczyk (Newsweek): Grzeczność się zwyczajnie nie opłaca.  Sylwia Nowak:  – Ani w pracy ani w relacjach damsko-męskich [3].

Jeśli grzeczność będziemy rozumieć jako uległość oraz bycie przesadnie miłą i ofiarną to jak najbardziej podpisuję się pod powyższym zdaniem i tak pojmowaną grzeczność stanowczo odradzam. Zresztą w mojej drugiej książce „Czółenka czy szpilki? Poradnik dla kobiet gotowych na sukces z klasą” napisałam, że na nic zda się biegłość w zasadach savoir-vivre jeśli w życiu zawodowym nie idzie to w parze z asertywnością i szacunkiem do samej siebie. Drogie Czytelniczki, jeśli ktoś narusza Wasze granice, wykorzystując czy obrażając to w sposób adekwatny do poziomu interlokutora proszę natychmiast reagujcie!

Ale proszę pamiętajmy też, że grzeczność można rozumieć też inaczej. Ta definicja pochodzi z książki „Grzeczność na krańcach świata” pod redakcją wybitnej polskiej badaczki prof. Małgorzaty Marcjanik:

Grzeczność jest rodzajem racjonalnej współpracy partnerów komunikacji, trzeba uznać, ze jest ona zarazem rodzajem akceptowalnej społecznie gry. Ważna jest symetryczność, solidarność z partnerem i umiejętność schowania ego na rzecz naszego interlokutora.

Powiem tak, grzeczność rozumiana jako kultura osobista i szacunek do drugiego człowieka ma jednak sens i mimo wszystko się opłaca, gdyż  inaczej czekają nas prawa dżungli.

Polecam cały wywiad i jestem ogromnie ciekawa Waszej opinii! Zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Przypisy:

  1. Źródło: https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/kobieta-ktora-milczy-czym-jest-syndrom-grzecznej-dziewczynki/jcm48h2
  2. Op. cit.
  3. Grzeczność na krańcach świata, red. nauk. Małgorzata Marcjanik, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007 r.